szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Z Einsteinem na Politechnice Gdańskiej

phoca_thumb_s_pg-logo3600 gimnazjalistów ze szkół wiejskich trzech województw, weźmie udział w II edycji letniej szkoły z Einsteinem na Politechnice Gdańskiej. Pierwsza grupa rozpoczęła zajęcia 22 czerwca, ostatnia wyjedzie 31 lipca.
 
W letniej szkole Einsteina uczą się gimnazjaliści z trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Każda grupa spędza w Gdańsku trzy dni. Zajęcia z fizyki, matematyki, chemii i języka obcego odbywają się w salach wykładowych i laboratoriach PG, a wykłady i ćwiczenia prowadzą nauczyciele akademiccy i studenci kół naukowych.
 
Jak informuje Jadwiga Galik, zastępca kierownika projektu, w obecnej, drugiej edycji Einsteina (pierwsza ruszyła w roku 2007) udało się także udostępnić uczniom platformę cyfrową, dzięki której mogą korzystać z tzw. e-lekcji. Każdy gimnazjalista otrzymał własny login i uczy się, jak działają systemy kształcące na odległość - dodaje.
 
Atrakcją tego lata mogą okazać się lekcje w plażowym laboratorium fizyki, który na specjalnym stoisku na plaży w Jelitkowie poprowadzi Dawid Kubacki, doktorant na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Jak zapowiada, uczniowie będą mogli zobaczyć, że prawa fizyki, które są zapisywane w skomplikowanych czasem wzorach, mają też swoje konsekwencje w naturze i że bawiąc się można wiele z nich odkryć samemu.
 
Szkoła letnia jest organizowana w ramach projektu "Za rękę z Einsteinem - Edycja II", dzięki któremu gimnazja z wiejskich terenów trzech województw, otrzymują dofinansowanie na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Liderem projektu jest Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej przy współudziale Wydziału Chemicznego, Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość oraz Centrum Języków Obcych, a jego partnerami są m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.
 
Budżet zaplanowanego do 2012 roku projektu wynosi prawie 40 mln złotych i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej - w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa.
 
źrodło: PAP - Nauka w Polsce

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version