szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Szkolne Mrozy

phoca_thumb_s_laptop1Ostatnie wiadomości na temat słabych wyników testów zmroziły krew w żyłach uczniów i ich rodziców. Niewiele wcześniej, w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego w żyłach nauczycieli tych uczniów aż wrzało, gdy toczyły się dyskusje na temat tego, czy komputer może stać się narzędziem które podniesie poziom wiedzy młodzieży.
 
Nie można cały czas narzekać na złe warunki w szkołach i marne wyniki egzaminów – lepiej szukać rozwiązań. Budujące są zainteresowanie i motywacja ponad 300 nauczycieli, którzy obecni byli pod koniec maja na Zjeździe Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych w Mrozach. Nie narzekali, a poszukiwali skutecznych metod, nie krytykowali, a rozmawiali z tymi, którzy mogą szkołom pomóc w wyposażeniu pracowni komputerowych oraz sal lekcyjnych. 
 
Pani Grażyna Gregorczyk – Dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów przed licznie zgromadzonymi na Zjeździe przedstawicielami szkolnictwa postawiła pytanie: czym jest społeczeństwo informacyjne – mitem czy szansą? Poszukując odpowiedzi przytoczyła badania wskazujące, że zaledwie „45% gospodarstw domowych posiada komputer, a 20 mln ludzi w naszym kraju nie ma dostępu do Internetu.” Jak sama Pani Gregorczyk jednak dodała bez względu na statystyki szkoły posiadają pracownie komputerowe i zamiast narzekać na to, czego brakuje powinny rozmawiać o tym, co można zrobić z dostępnymi narzędziami, by wesprzeć nauczyciela w jego pracy, a ucznia w zdobywaniu wiedzy. 
 
Dążąc w tym właśnie kierunku nauczyciele testowali nowe narzędzia i programy. Jednym z nich był prototyp SONDy – oprzyrządowania pozwalającego na połączenie teorii z doświadczeniami. Zaskoczeni byli, jak łatwo można za pomocą narzędzi do doświadczeń połączonych z komputerem przedstawić teorię z fizyki, badać i porównywać wyniki, rysować wykresy. Nauczyciele chętnie dzielili się swoimi opiniami na temat SONDy, dopytywali jej twórcę (firmę pwn.pl) o szczegóły pracy z urządzeniem. Firma też chętnie zbierała ich uwagi, by prototyp udoskonalić i dopasować nie tylko do wymogów programowych, ale do możliwości nauczycieli i potrzeb uczniów. Właśnie taki dialog, tacy nauczyciele i takie spotkania są polskiemu szkolnictwu najbardziej potrzebne, by wypracować dobre rozwiązania.
 
Na Zjeździe pojawiły się też rozmowy o uczniach dyslektycznych. Choć nauczyciele twierdzą, że część osób na wyrost nazywa tak swój problem to chcą pomóc tym, którzy rzeczywiście się z nim borykają. Chętnie testowali więc pomoce terapeutyczne do pracy z dyslektykami, czyli programy:
 
· Pokonać dysortografię – trening ortograficzny
 
· Od sylaby do zdania – trening czytania
 
Nauczycielom w Mrozach bezpłatnie wręczano demonstracyjne wersje tego typu programów, by mogli sprawdzić ich funkcjonalność, ocenić przydatność i zastanowić się, czy mając wsparcie takich multimediów mogą pomóc uczniom w skuteczniejszym przyswajaniu wiedzy. Co zaś myślą o multimediach w szkole sami uczniowie? Na jednym z warsztatów prezentującym możliwości programu do nauki języków obcych metodą SuperMemo pojawiło się kilka uczennic szkoły podstawowej. Po godzinie zajęć nauką z komputerem były tak zainteresowane, że przez wszystkie dni zjazdu przychodziły z koleżankami i pytały o możliwość uczestniczenia w kolejnych warsztatach. Może gdy pójdą do gimnazjum będą mogły uczyć się języków tą metodą w swojej szkole, ponieważ ponad 4000 placówek w Polsce takie programy do nauki języków obcych nieodpłatnie już otrzymało. 
 
Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele chcą pracować z multimediami, bo te dają szansę na zwiększanie zainteresowania poszczególnymi przedmiotami. Czy to będzie miało swoje odzwierciedlenie w wynikach kolejnych testów? Dowiemy się tylko, jeśli zgodnie z hasłem tegorocznego Zjazdu „Komputer idzie szkoły” – naprawdę on tam trafi, ale nie jako przedmiot zajmujący miejsce na biurku ale jako element pomocy dydaktycznej na zajęciach szkolnych. Wtedy wszystko pozostanie w rękach nauczycieli i uczniów, a my będziemy mogli z niecierpliwością czekać na kolejne wyniki testów.
Tagi: warsztaty

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version