szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Francja: Prezydent przeciw przemocy

phoca_thumb_s_przybory_szkolnePrezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił serię kroków, za pomocą których jego rząd chce przeciwdziałać przemocy w szkołach. To m.in. prawo do rewidowania plecaków uczniów oraz stworzenie ekip specjalnych agentów.
 
 
Prezydent nie poparł dwóch najbardziej kontrowersyjnych propozycji ministra edukacji narodowej Xaviera Darcosa. Sugerował on instalowanie bramek z wykrywaczami metalu przy wejściach do szkół oraz nakładanie kar finansowych na rodziców, których dziecko wniesie broń do szkoły.
 
Sarkozy podkreślił, że nie można tolerować obecności broni w szkołach. Dlatego - jak wyjaśnił - ich personel będzie miał prawo do otwierania plecaków i toreb uczniów i do "wyciągnięcia wszelkich konsekwencji", jeśli będzie w nich znaleziona broń.
 
Dodał, że chce, aby dyrektorzy mogli wzywać na pomoc specjalnych agentów, którzy będą ich wspierać w razie problemów związanych z dyscypliną w szkole. Prezydent opowiedział się też za rozwijaniem w placówkach monitoringu przy pomocy kamer.
 
W tym roku we Francji co najmniej sześciu uczniów i nauczycieli zostało ugodzonych nożem w szkołach lub w ich pobliżu. Do incydentów dochodziło przeważnie na okalających francuskie miastach przedmieściach zamieszkanych najczęściej przez imigrantów z krajów Maghrebu.
 
Jednak związki zawodowe nauczycieli oraz rodzice mają poważne zastrzeżenia do pomysłów - jak to określają - "militaryzacji" szkół. Argumentują, że powinno się przeznaczać więcej pieniędzy na monitorowanie szkół i kampusów.
 
Opozycja krytykuje Sarkozy'ego również za sięganie po temat bezpieczeństwa w szkołach w środku kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.
 
Prezydent skrytykował przeciwników proponowanych przez rząd metod za to, że - jak powiedział - "patrzą przez różowe okulary".
 
 
źródło: Rzeczpospolita.pl

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version