szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Matura po francusku

phoca_thumb_s_maturzysciBlisko 3,5 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło we wtorek rano do pisania egzaminu z języka francuskiego. Chęć zdawania egzaminu maturalnego z tego właśnie języka zadeklarował niecały jeden procent wszystkich zdających.
 
Od lat najchętniej wybieranym na maturze językiem obcym jest angielski; w tym roku do egzaminu z tego języka przystąpiło 80 proc. maturzystów. Na następnych miejscach znalazły się: niemiecki - 15 proc. i rosyjski - 6 proc. Język francuski, który chce zdawać 0,6 proc. przystępujących do matury, zajął czwarte miejsce.

Egzamin z francuskiego można było zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. 67 proc. zdających egzamin z tego języka wybrało poziom podstawowy; 33 proc. - poziom rozszerzony.

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, a na poziomie rozszerzonym - 190 minut. Oba rozpoczęły się o godzinie 9.

Na egzaminie maturalnym abiturienci zdawali obowiązkowo pisemnie język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy) oraz ustnie język polski i język obcy.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego na maturze otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu, niezależnie od tego, czy zdawał go na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym.

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w 4 maja potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 29 maja.

źródło: wp.pl
Tagi: matura

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version