szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Czy wrócą egzaminy na studia?

phoca_thumb_s_egzaminEgzaminy wstępne dla tegorocznych maturzystów są tylko historią kolegów sprzed lat. Sytuacja już w przyszłym roku może się zmienić. Ministerstwo nauki, które przygotowało projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym chce, by uczelnie mogły przeprowadzać dodatkowe sprawdziany dla kandydatów na studia. Jeśli ustawa wejdzie w życie, sama matura nie wystarczy żeby dostać się na studia.
 
Zapowiedź ta musi cieszyć wykładowców uniwersyteckich, którzy narzekają, że nie mogą sprawdzić, jakie umiejętności posiadają przyszli studenci. Zwłaszcza, że wielu z nich składa podania o przyjęcie nawet na kilkanaście kierunków, czasem tak różnych jak inżynieria na uczelni politechnicznej i filologia klasyczna. Wykładowcy wielokrotnie podnosili kwestię powrotu do testów.
  
Część uczelni już znalazła sposób, by poradzić sobie z problemem. Co roku do resortu nauki wpływa około 100 próśb o zgodę na przeprowadzenie dodatkowego sprawdzianu na studia. Resort rozpatruje każdą z nich, odrzuca co dziesiątą - pisze „Dziennik”.
 
Problem już kilka miesięcy temu zauważyła minister nauki Barbara Kudrycka, która powiedziała, że chciałaby, żeby to uczelniane senaty mogły same decydować o dodatkowych kryteriach rekrutacji.
Nowy przepis proponowany przez ministerstwo – jeśli zostanie przyjęty – może spowodować rewolucję. Zniknęłaby bowiem zasada, że jedynym kryterium naboru na studia są wyniki z nowej matury.
 
teks przeredagowany, autor: luk., pszl; Źródło: PAP

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version