szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

"Mam haka na raka"

phoca_thumb_s_rak_szyjki_macicy101 zespołów ze szkół średnich z całej Polski będzie projektować własną kampanię społeczną na temat raka szyjki macicy, w ramach II edycji programu edukacyjnego dla młodzieży "Mam haka na raka". Poinformowano o tym 17 kwietnia w Warszawie na warsztatach dla młodzieży. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany i będzie prezentowany w mediach. 

"Rak szyjki jest nowotworem, którego nie tylko można wcześnie wykryć, ale i którego wystąpieniu można zapobiegać. Niestety, w Polsce co roku umiera na niego niepotrzebnie 2 tys. kobiet. Dlatego ja patrzę na was z ogromną nadzieją, licząc, że razem z waszymi matkami, ciotkami, babkami, koleżankami, kolegami, nauczycielami pomożecie nam tego raka pokonać. Dzięki wam może dojść do takiej sytuacji, jaka jest w krajach skandynawskich, gdzie rak szyjki został praktycznie wyeliminowany, przy pomocy szeroko pojętej profilaktyki, dzięki temu, że wszystkie kobiety regularnie się badają, a młode panie namawiają starsze do badań" - powiedział dr Grzegorz Luboiński z Polskiej Unii Onkologii (PUO), do obecnej na warsztatach młodzieży. 

Przypomniał, że obecnie medycyna dysponuje jeszcze jednym orężem w walce z rakiem szyjki - szczepionką przeciwko najważniejszym typom wirusa, które go wywołują. 

PUO jest organizatorem programu "Mam haka na raka", który ma stanowić wsparcie i uzupełnienie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Honorowy patronat nad nim objęli minister edukacji, minister zdrowia, rzecznik praw dziecka, przewodniczący senackiej i sejmowej komisji zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. 

"Żeby rakowi szyjki można było skutecznie zapobiegać, trzeba o tej chorobie umieć rozmawiać. Mam nadzieję, że wasza kampania pomoże otworzyć się polskim kobietom na ten problem" - powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas. 

Program "Mam haka na raka" jest inicjatywą zaplanowaną na kilka lat. Jego celem jest edukacja młodych ludzi w zakresie chorób nowotworowych oraz docieranie za ich pośrednictwem do osób im najbliższych - rodziców, dziadków czy sąsiadów, aby i oni zrozumieli potrzebę systematycznych badań profilaktycznych. 

W tym roku do udziału w programie zaproszono 3 tys. szkół z całej Polski. Na zaproszenie odpowiedziało 665 pięcioosobowych zespołów, w skład których wchodzi zawsze czworo uczniów i nauczyciel- opiekun. W pierwszym etapie uczestnikom przekazywano minimum wiedzy na temat nowotworów, którą mieli dalej wykorzystać w swoich szkołach, miastach i regionach przygotowując plakaty, ulotki, happeningi, specjalne lekcje z udziałem ekspertów. Na tej podstawie, do II etapu wyłoniono 101 zespołów. 

Podczas piątkowych warsztatów młodzi ludzie dowiadywali się, jak projektować skuteczne kampanie społeczne. Zajęcia na ten temat prowadzili specjaliści ze świata marketingu, reklamy i psychologii. 

"Ten pogram jest inwestycją w zachowania prozdrowotne społeczeństwa. Młodzież przy pomocy swoich kampanii edukuje z jednej strony dorosłych, a z drugiej strony samą siebie" - powiedział Jerzy Toczyski, dyrektor generalny firmy GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, która jest strategicznym partnerem programu. Według niego, program realizuje też inne zadanie - przyczynia się do budowy społeczeństwa obywatelskiego. "Młodzi ludzie odnajdują sens w szkoleniu innych, niesieniu bezinteresownej pomocy, nawet kosztem własnego czasu i energii" - podkreślił Toczyski. 

Zdaniem przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, Bolesława Piechy, do polskiego społeczeństwa bardzo trudno jest dotrzeć z informacją na temat programów profilaktycznych. "Możemy to zrobić tylko poprzez kampanie społeczne, w których biorą udział ci, do których należy przyszłość" - zaznaczył Piecha. 

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version