szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Znamy laureatów Olimpiady Logistycznej

Dariusz Makaruk, uczeń trzeciej klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim, wygrał I Ogólnopolską Olimpiadę Logistyczną. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w piątek w Wyższej Szkole Logistyki (WSL) w Poznaniu. Zwycięzca otrzymał m.in. darmowe studia I i II stopnia w WSL i laptopa.
 
 
Drugie miejsce zajął Kacper Szermach ze Świecia, trzecie przypadło Magdalenie Landowskiej ze Świnoujścia. 
 
Przyznano również nagrodę dla najlepszej szkoły wytypowanej na podstawie wyników olimpiady. Otrzymał ją Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. 
 
"Do pierwszego etapu przygotowywaliśmy się sami. Z mojej szkoły startowało w sumie 46 uczniów. Dziesięciu z nich przeszło dalej. Wtedy nauczyciel, Leszek Jóźwik zaproponował nam spotkania po lekcjach i wspólne rozwiązywanie testów oraz zadań z szeroko pojętej logistyki. W efekcie do finału dostało się sześć osób" - opowiadał Dariusz Makaruk. 
 
Wszyscy uczestnicy finału otrzymali nagrody rzeczowe i zostali zwolnieni z części pisemnej egzaminu na studia na WSL w Poznaniu. W zależności od miejsca, finaliści zostali też zwolnieni z części opłat za czesne. 
 
Olimpiada rozpoczęła się w listopadzie 2007 roku. Do rywalizacji przystąpiło prawie 2 tys. uczniów z 84 szkół ponadgimnazjalnych. Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 464 uczestników. Półfinał odbył się 5 stycznia 2009 roku w ośmiu miastach Polski: Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Gliwicach i Szczecinie. 
 
Do finałowego 3. etapu zakwalifikowały się 43 osoby. 
 
Pierwsze z zadań finałowych dotyczyło kalkulacji kosztów logistycznych oraz oceny wskaźnikowej kosztów i planów. Drugie sprawdzało wiedzę z zakresu polityki transportowej Unii Europejskiej, trzecie natomiast - z planowania logistycznego, zarządzania łańcuchem dostaw i usług logistycznych. 
 
"W jednym z etapów poświęciliśmy prawie 120 godzin na sprawdzenie wyników. Wraz ze sztabem ludzi zajmujących się logistyką dołożyliśmy szczególnej staranności, aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony" - powiedział PAP dr Ireneusz Fechner kanclerz WSL. 
 
Organizatorem olimpiady jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu, we współpracy z Instytutem Logistyki i Magazynowania oraz Polskim Towarzystwem Logistycznym. Celem rywalizacji była nie tylko chęć rozbudzenia wśród młodych ludzi zainteresowania tematyką logistyczną, ale także próba oceny programu nauczania tego przedmiotu w szkołach średnich i policealnych. 
 
"Od kilku lat logistyka jest obecna w programach kształcenia w szkołach średnich i policealnych. Szkołom i nauczycielom trzeba pomóc, by treści kształcenia były spójne z tym, czego uczy się na studiach" - powiedział Fechner.
 
źródło: PAP - Nauka w Polsce

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version