szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Oświata ciągle sfeminizowana

phoca_thumb_s_nauczycielkaJeśli nauczyciel, to tylko kobieta - taki wniosek można wyciągnąć z raportu przygotowanego przez Centralny Ośrodek Doskonalenia NauczycieliPrzeciętny polski nauczyciel to kobieta z wyższym wykształceniem, nieco po 40.
 
Nauczycielska profesja wciąż jest jedną z najbardziej sfeminizowanych: ponad 80 proc. to kobiety. Pod tym względem wyróżniają się tylko województwa podkarpackie i lubuskie, gdzie uczący mężczyźni stanowią 23 proc. Prawie 40 proc. nauczycieli jest w wieku 37-47, ale niektórzy uczą po przejściu na emeryturę - donosi dziennik. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku aż 863 nauczycieli to osoby powyżej 70. roku życia. Najstarszym nauczyciel miał aż 89 lat.
 
97 proc. nauczycieli ma wyższe wykształcenie, a ponad 3,8 tys. tytuł doktora lub doktora habilitowanego (najczęściej są to nauczyciele języka polskiego, historii i języka angielskiego). Najbardziej brakuje specjalistów w nauczaniu plastyki, techniki, muzyki oraz wychowania do życia w rodzinie, z kolei nadmiar nauczycieli obserwujemy z zakresu informatyki, kształcenia zintegrowanego i języka polskiego.
 
 
 
Tagi: praca

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version