szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Nauczyciele bez pracy

phoca_thumb_s_nauczycielkaNauczyciele mają problemy ze znalezieniem pracy - sygnalizuje "Dziennik Polski".
 
 
Beata Porada z Rzeszowa jest z wykształcenia nauczycielką biologii. Skończyła studia ponad rok temu i od tego czasu intensywnie poszukuje pracy. - Nie mam szans na jej znalezienie ani na Podkarpaciu, ani w Krakowie - mówi.
 
Problem dostrzegło małopolskie kuratorium oświaty. "Podobna sytuacja była pod koniec lat 80., kiedy nauczyciele mieli ogromne problemy ze znalezieniem zatrudnienia i zakładali... sklepy warzywne. Niestety, te czasy wracają" - ubolewa Grażyna Piwko, szefowa wydziału kadr w małopolskim kuratorium oświaty. Kuratorium uruchomiło specjalny internetowy serwis z ofertami pracy dla małopolskich pedagogów. Można w nim znaleźć zaledwie 79 ofert dla nauczycieli przedmiotów ogólnych i 21 dla nauczycieli przedmiotów zawodowych.
 
Problem z zatrudnieniem mają nawet angliści, którzy do niedawna mogli przebierać w ofertach. "Trzy lata temu poszukiwałem nauczyciela języka angielskiego i miałem z tym ogromne trudności" - przyznaje Jan Kowal, dyrektor Zespołu Szkół w Przyborowie. "Rzeczywiście jest posucha, jeśli chodzi o wolne miejsca pracy dla nauczycieli" - mówi Jerzy Lackowski, dyrektor Studium Pedagogicznego UJ. Jego zdaniem, powodem jest nie tylko niż demograficzny, ale również oszczędności, jakie do szkół wprowadzają samorządy.
 
"Zwiększają liczbę uczniów w klasach, łączą klasy, chcą nawet łączyć szkoły w zespoły. To nieracjonalne. Gdyby samorządy chciały mądrze wykorzystać niż, nauczyciele wcale nie musieliby tracić pracy" - uważa dyr. Lackowski.
 
Zdaniem dyrektora Studium Pedagogicznego w czasach niżu demograficznego, kiedy w szkołach jest mniej uczniów, koszty ich utrzymania spadają. Dlatego samorządy w ramach tych samych środków mogłyby zatrudniać tzw. nauczycieli wspierających, których zadaniem byłaby praca z najsłabszymi uczniami - przekonuje Lackowski.
 
O tym pisze dziś obszernie "Dziennik Polski".
Tagi: praca

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version