szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Na maturę spokój i odpoczynek

phoca_thumb_s_nauczycielka80 tys. wielkopolskich maturzystów napisze dziś maturę z języka polskiego. Niektórych od rana będą dręczyć typowe dla stresu bóle brzucha, inni kupią po drodze do szkoły różowe pianki do jedzenia i spokojnie je zjedzą. A jutro kolejny egzamin - matura z języka angielskiego
 
 
W ogrodzie przy domu Patrycji Kruszona, maturzystki z XXX LO, na dzień przed maturą pojawił się zaskroniec. Patrycja siedziała z mamą przy oczku wodnym i obserwowały, jak zwierzę odpoczywa w słońcu. Ona też wczoraj już głównie odpoczywała. 
 
"Już za dzień matura" - powinno było w niedzielę dźwięczeć w głowie każdego maturzysty. Ale Patrycja wolała w przeddzień ważnego egzaminu pojechać motocyklem do babci. Poza maturą ma bowiem jeszcze jeden ważny cel: doskonalić jazdę. - Jestem świeżo upieczonym kierowcą, egzamin na prawko zdałam w sylwestra w południe. Marzyłam o tym od zawsze, jak byłam dzieckiem, to cały czas chodziłam po domu w kasku, tata jeździł emzetką - mówi.
Wczoraj jak co dzień zjadła śniadanie, umyła samochód i swój motocykl. Potem go wypolerowała. - Chociaż raz, gdy się obudziłam, pomyślałam, że to już jutro, że będziemy wszyscy razem w auli i że ta matura to może być fajne doświadczenie - opowiada Patrycja. Może więc choć w sobotę przejrzała najważniejsze notatki? - W sobotę myślałam o maturze trochę więcej, bo wypytywała mnie o to babcia - przyznaje maturzystka.
 
Patrycja pojechała oddać babci lektury, które przerabiali w szkole jako ostatnie: "Tango", "Dżumę", "Zdążyć przed Panem Bogiem". - Babcia bardzo się dziwiła, gdy zobaczyła, że nie jestem zestresowana. Mówiła, że ona na moim miejscu bałaby się - mówi. A wieczorem, leżąc w łóżku, bo lekko się przeziębiła, SMS-owała z koleżanką z klasy. Też nie o maturze, ale o jadalnych, różowych piankach. - Mamy taką tradycję, że zawsze przed polskim kupujemy sobie obok szkoły takie gąbki, różowe pianki do jedzenia. I umówiłyśmy się, że w poniedziałek przed maturą z polskiego kupimy sobie takie - śmieje się Patrycja. 
 
Potem jednak z nudów sięgnęła po swoją prezentację na maturę ustną. - Prezentacja jest o motywach exegi monumentum i non omnis moriar. Czytałam ją na głos rodzicom, którzy malowali w tym czasie duży pokój - opowiada. 
 
- Może jak wejdę w poniedziałek do auli, to będzie jakiś stres. Ale i tak patrzę na to z perspektywy całego życia, wiem, że będą jeszcze przede mną cięższe sytuacje. Nie potrafię inaczej. A z resztą uczyłam się przecież przez całe trzy lata, niczego więcej w ten weekend się nie dowiem. 
 
Egzamin z języka polskiego napisze dziś dokładnie 78 tys. 531 maturzystów. Ten przedmiot na poziomie rozszerzonym wybrały niecałe cztery tysiące z nich. Natomiast we wtorek matura z języka angielskiego. Jak co roku najwięcej uczniów wybrało właśnie ten przedmiot jako język obcy: na poziomie podstawowym prawie 45 tys., a na poziomie rozszerzonym 5,6 tys. Na drugim miejscu jest język niemiecki, z którego egzamin odbędzie się w czwartek. Wybrało go 17 tys. na poziomie podstawowym i 1,1 tys. na poziomie rozszerzonym. Potem, do 29 maja, w szkołach będą matury ustne i pisemne z przedmiotów dodatkowych. Maturzyści poznają wyniki egzaminów 30 czerwca. 
 
źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
Tagi: matura zdrowie

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version