szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Jak zaplanować naukę?

phoca_thumb_s_ksiazka1Gdy po raz kolejny przed egzaminem uczymy się na ostatnią chwilę, powtarzamy że to już ostatni raz. Przecież można było zacząć wcześniej. Systematyczność – to określenie, o którym dużo się mówi, lecz tak naprawdę mało osób zna je z autopsji. Powodem jest m.in. brak znajomości metod planowania, które ułatwiają systematyczne i bezstresowe przyswajanie wiedzy. Oto kilka cennych wskazówek do zaplanowania własnej nauki.
 
Dobry plan – słowo klucz
 
Już Albert Einstein doceniał potęgę dobrego planu i określania celu mówiąc: Gdybym miał w ciągu godziny podjąć decyzję, i miałbym na to jedną godzinę, to przez 40 minut badałbym problem, przez 15 minut sprawdzałbym, czy to dobrze zrobiłem, a w ciągu 5 minut podjąłbym decyzję.
Jest to równie istotne w decydowaniu o działaniu takim jak nauka. To jak zaplanujemy nasze kroki będzie decydowało o ich realizacji, jak również naszym sukcesie. Planowanie to świadome ukierunkowanie naszego działania, które polega na dokładnym określeniu celu i usytuowaniu w czasie jego elementów. Dzięki niemu, możemy decydować o naszych działaniach, jak również sprawdzać postęp zaplanowanej pracy. 
 
Start
Planowanie nauki należy zacząć od odpowiedzi na kilka pytań:
Czego mam się nauczyć? (Jaki przedmiot, jaki zakres materiału?)
Dlaczego mam się tego uczyć? (Jaki jest mój cel? Co chcę osiągnąć?)
Do kiedy muszę się tego nauczyć? (np. termin egzaminu.)
Ile czasu mi to zajmie? (np. godzinę dziennie przez 2 tygodnie powinno wystarczyć.) To pytanie można podzielić na dwa obszary: ile czasu zajmie zapoznanie się z materiałem?; ile czasu potrzebuję na powtórki?
Gdzie będę się uczyć? Czy u siebie w domu? Jeżeli tak to, w którym miejscu będzie „kącik nauki”?
Jakie materiały powinienem zgromadzić by zacząć naukę (np. notatki, książki, film)?
 
 
Wszystkie odpowiedzi zanotuj na kartce. Stwórz tabelę, w której do każdego zadania będzie przyporządkowana reszta informacji. Następnie odlicz ilość czasu jaką zaplanowałeś na przygotowania do sprawdzianu i zobacz, kiedy powinieneś zacząć się uczyć. W swoim planie wyznacz dokładną godzinę, która będzie przeznaczona na naukę i staraj się jej nie zmieniać. 
Przykład:
25.03 - sprawdzian z matematyki,
do tego czasu:
- 3 dni na powtórki,
- 7 dni na naukę (po godzinie dziennie),
tzn. że pierwszym dniem nauki będzie 15.03.
 
 
Na tym etapie pamiętaj!
Określ zadania i ich cel.
Określ je w czasie.
Zapisz wszystko tak, by móc do tego wracać.
Pamiętaj o kontrolowaniu swoich działań – czy aby na pewno wszystko idzie zgodnie z planem?
 
 
Zadbaj o komfort pracy
 
Plan jest bardzo istotny, ale równie ważne jest zadbanie o środowisko i stan, w którym będzie się nam najlepiej przyswajało nową wiedzę. Warto zastanowić się nad tym i przygotować już wcześniej odpowiednie elementy.
.
Przestrzeń do nauki
- zadbaj, by było to stałe miejsce, w którym nie ma zbyt wielu rzeczy mogących Cię rozpraszać,
- w zasięgu ręki umieść wszystkie niezbędne pomoce naukowe,
- zadbaj o wygodne meble, które pomogą w zachowaniu dobrej postawy,
- sprawdź, czy w ciągu dnia i wieczorem w wyznaczonym miejscu jest odpowiednie oświetlenie.
 
Organizacja pracy:
- staraj się trzymać planu,
- pamiętaj o przerwach w pracy; nasz umysł jest w stanie przyswajać wiedzę maksymalnie przez 45 minut, po tym czasie zrób sobie przerwę,
- dbaj o odpowiednią ilość snu,
- w przerwach przewietrz pomieszczenie, w którym przebywasz,
- pamiętaj o zdrowym trybie życia, dobre odżywianie i sport wzmacniają naszą sprawność fizyczną, która ma wpływ na naukę.
 
Wskazówki
 
Spotkania ze znajomymi
W swoich planach postaraj się uwzględnić również czas, który przeznaczysz na spotkania ze znajomymi. Planowanie nie polega na ich eliminacji, ale na znalezieniu na nie czasu.
 
Komputer
Jeżeli ucząc się korzystasz z komputera, to postaraj się skupić na jednej czynności, w związku z czym koniecznie wyłącz komunikatory (GG, Skype itp.), klienta pocztowego, jak i wszystkie strony, które nie są związane z nauką. 
 
Telefon
Jak dzwoni, to trudno nie odbieraj. Rozmowa czy też wymiana SMS może zająć bardzo dużo czasu i niejednokrotnie wybija nas z rytmu nauki. Postaraj się wyłączyć lub wyciszyć telefon w czasie nauki.
 
Odwlekanie
Trzymaj się planu! Odwlekanie oddala nas od jego realizacji. 
 
Po co ten plan?
 
Stworzony plan wzmocni Twoje poczucie kontroli nad tym, co robisz. Już na etapie planowania aktywnie radzisz sobie z podejmowanym zadaniem, jakim jest przygotowanie do egzaminu. Sprawia, że przybliżasz się do sukcesu. Dobrze przemyślany plan zapewnia odpowiednie proporcje nauki i odpoczynku każdego dnia. Co najważniejsze, dobrze skonstruowany i zrealizowany plan przynosi duże sukcesy w nauce.
 
Sporządź swój plan już dziś!
Tagi: matura

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version