szkoły, studia, uczelnie, kierunki studiów, edukacja

Zapłać "Staszicem"

Akademia Górniczo - Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie w tym roku świętuje swoje 90-lecie. Dziś w Warszawie władze krakowskiej uczelni inaugurowały oficjalnie obchody. Dokładnie za sto dni w murach Akademii w Krakowie odbędą się uroczyste sympozja, konferencje i koncerty. Do tego czasu - jak zapowiada Jerzy Kicki z Fundacji dla AGH - na na terenie Akademii można będzie płacić specjalną walutą - Staszicem. Emisja specjalnej uczelnianej waluty to element promocji Akademii. 


Rektor Akademii profesor Antoni Tajduś podkreśla jednak, że najlepszą promocją są wyniki osiągane przez uczelnię, a o tych świadczy wzięcie, jakim wśród pracodawców, cieszą się absolwenci Akademii. Jak podkreśla rektor, górnictwo i metalurgia to tylko niewielka część specjalności Akademii. Uczelnia idzie z duchem czasu i otwiera nowe, również humanistyczne kierunki. Stara się również pozyskiwać dodatkowe środki pozabudżetowe. Jak zaznacza rektor Tajduś, na patentach, projektach i działalności naukowej Akademia zarabia ponad połowę swojego budżetu.

 

Akademi Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica została powołana 8 kwietnia 1919 roku, uchwałą Rady Ministrów II Rzeczpospolitej. Dziś na 46 kierunkach i 180 specjalnościach studiuje 34 tysiące studentów. Do tej pory mury akademii opuściło ponad 150 tysięcy specjalistów.

 

źródło: Polskie Radio 

Copyright 2010-2013 www.Edukacja.org

Top Desktop version